Фото без опису

Порядок звільнення працівника через відсутність на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці

У зв’язку з воєнною агресією рф проти України, люди рятуючи життя, виїхали зі своїх міст в більш безпечні регіони України або за кордон. Відповідно, тривалий час через різні причини, такі працівники не мають можливість вийти на зв’язок з роботодавцем та повідомити про причини відсутності на роботі.

19 липня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон України № 2352). Зокрема, Закон України № 2352 ввів у Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП України) нові підстави для звільнення. Серед них — звільнення працівника, з яким немає зв’язку більше ніж чотири місяці.

Увага! Дану підставу для припинення трудового договору не слід ототожнювати із звільненням у зв’язку з прогулом (пункт 4 статті 40 КЗпП України).

При яких умовах роботодавець має право звільнити працівника, у разі відсутності останнього на робочому місці понад 4 місяці підряд ?

Для припинення дії трудового договору за відповідною підставою мають бути одночасно дотримані дві обов’язкові умови:

-фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці підряд;

-відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд (при цьому немає значення поважність чи не поважність причин такої відсутності).

У випадку невиконання одночасно двох вищенаведених умов, звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом в майбутньому незаконним та суд може поновити працівника на роботі, наприклад, якщо працівник доведе, що протягом 4 місяців поінформував роботодавця про причини своєї відсутності.

При цьому, роботодавець має право звільнити такого працівника у випадку відсутності його на робочому місці 4 місяці підряд. Тому, не може вважатись виконанням цієї умови наявність кількох подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують 4 місяці.

Як зафіксувати факт відсутності працівника на робочому місці

Щоб задокументувати факт того, що працівника немає на роботі й немає інформації про причини відсутності роботодавцю необхідно скласти:

-акти про відсутність на роботі з нез’ясованих причин;

-доповідні про те, що працівнику телефонували, писали, відвідували вдома тощо.

Увага! Якщо працівник виїхав і не може працювати дистанційно, але виходить з роботодавцем на зв’язок, звільнити його у зв’язку з відсутністю на роботі понад 4 місяці роботодавець не має права.

В таких випадках трудове законодавство України дозволяє застосовувати інші способи організації трудових відносин між працівником на роботодавцем, зокрема:

-відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів;

-призупинення дії трудового договору на строк не більше ніж період дії воєнного стану.

З якого часу роботодавець повинен починати відлік чотирьох місяців відсутності працівника

Оскільки підстава звільнення відповідно до пункту 8 частини 1 статті 36 КЗпП України запроваджена Законом України № 2352 , який набрав чинності з 19 липня 2022 року, а закон не має зворотної дії в часі, перебіг 4-х місячного строку може бути розпочато лише з 19 липня 2022 року.