В умовах воєнного стану в трудові відносини будо внесено нове для України поняття – призупинення дії трудового договору. Про особливості нової кадрової процедури, про правомірність таких дій та можливість виконувати іншу роботу розповідають юристи з безоплатної правової допомоги.

Отже, під час війни в Україні може бути застосована нова кадрова процедура – призупинення трудових відносин. Дію трудового договору можна призупинити у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надати та виконувати роботу, відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», (далі — Закон № 2136).

Основне про призупинення дії трудового договору

Головне, що варто розуміти як роботодавцю, так і працівнику, призупинення — це не звільнення. Призупинення дії трудового договору не припиняє трудових відносин.  Головною  умовою для  призупинення  дії трудового договору —  це абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника — виконувати її.

Про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник за можливості повідомляють один одного у будь-який доступний спосіб (ч. 2 ст. 13 Закону № 2136).

Особливості табельного обліку та оплати праці

Оскільки трудові відносини не припиняються, підприємство зобов’язано вести табель обліку використання робочого часу за вашим прізвищем та посадою. Роботодавець не виплачує вам заробітну плату під час призупинення, але бухгалтер   фіксує суму зарплати, яку працівник не отримав за час, коли трудові відносини призупинили, а також суми ЄСВ, який мав би сплатити роботодавець.

Ви маєте право отримати кошти за час призупинення трудових відносин, після нашої перемоги. Верховна Рада поклала на державу, що здійснює військову агресію проти України, обов’язок відшкодувати в повному обсязі зарплату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам за час призупинення дії трудового договору (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136)

Призупинення чи відпустка без збереження?

Призупинення трудового договору  — це альтернатива відпустці без збереження зарплати, адже за час призупинення працівник отримає кошти після перемоги, а в разі відпустки за власний рахунок не отримує нічого.

Чи можна працювати під час призупинення?

Працевлаштування під час призупинення трудових відносин на основному підприємстві можливе. Згода роботодавця не потрібна. Обов’язок працівника повідомити нового роботодавця про наявне основне місце роботи та укладення трудового договору тимчасово  на час до скасування воєнного стану.

Що  до страхового стажу?

Щодо включення періоду призупинення дії трудового договору до страхового стажу роботи, повідомляємо наступне: станом на день  надання консультації, підстави для зарахування даного періоду до страхового стажу відсутні. Зміни до ст.. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не внесені.