Фото без опису

Усі хочуть жити в красивих, чистих, затишних містах і селах, де благоустрій – це одна із складових їх комфортності. Але не слід забувати, що благоустрій нашого будинку, вулиці чи населеного пункту – це спільна проблема як органів влади, місцевого самоврядування, так і самих громадян.

Роз’яснення надають фахівці з безоплатної правової допомоги, що до бюро правової допомоги часто звертаються клієнти з запитаннями: «Хто і в яких межах відповідає за утримання в належному стані об’єктів благоустрою (земельної ділянки)?», «Чому я маю косити узбіччя, якщо це не моя територія?», «Яка відповідальність передбачена законодавством за порушення правил благоустрою?» та інші. Тож зупинимось на найпоширеніших запитаннях.

Що таке благоустрій населених пунктів?

Це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Що належить до прибудинкової території?

Це встановлена проєктом забудови або державним актом землекористування територія навколо будинку призначена для розміщення і обслуговування житлового будинку і пов’язаних з ним господарських та технічних споруд і будівель.

Що належить до прилеглої території?

Це територія, визначена в установленому порядку, лінія межі якої проходить через вулиці, провулок, лінії бордюрного каменю або середині проїзної частини вулиці вздовж підприємств, установ, організацій, фасадів будинків, огорож, або на визначеній відстані від фасадів, споруд, огорож.

Хто є відповідальним за благоустрій населених пунктів?

Статтею 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» суб’єктами у сфері благоустрою населених пунктів є державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення та громадяни.

Які обов’язки громадян у сфері благоустрою?

Загальні обов’язки громадян у сфері благоустрою передбачені ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а саме:

  • утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію;
  • дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів;
  • не порушувати права і законні інтереси інших суб’єктів благоустрою населених пунктів;
  •  в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів;
  • допускати на об’єкти благоустрою, що перебувають у їх власності або користуванні, аварійно-рятувальні та інші служби для здійснення заходів щодо запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Також обов’язки громадян у сфері благоустрою передбачені Правилами благоустрою конкретної територіальної громади, розробленими на основі Типових правил благоустрою території населеного пункту, затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України від 27.11.2017р. № 310. А саме:

 

  • утримувати в належному санітарному стані власне подвір’я, прибудинкову територію і суміжний з ними тротуар (пішохідну доріжку) та відповідну частину дорожнього покриття;
  • не порушувати права і законні інтереси інших суб’єктів у сфері благоустрою;
  • забезпечувати благоустрій земельних ділянок, наданих громадянам на правах власності чи користування;
  • своєчасно скошувати або іншими методами знищувати бур’яни на присадибній, прибудинковій та прилеглій до них придорожній території;
  • відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

Що означає утримання в належному стані території?

Утримання в належному стані території (земельної ділянки)– це використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території (земельної ділянки), її озеленення, збереження та відновлення об’єктів благоустрою.

Чи зобов’язані громадяни утримувати прилеглу територію? І якщо так, то в яких межах?

Межі утримання прилеглих територій передбачені додатком до Типових правил благоустрою території населеного пункту, в якому передбачено, що утримання дворів, тротуарів, майданчиків, покриття проїжджої частини вулиці, інші території земельних ділянок, що надані у власність або користування юридичним або фізичним особам, на відстані 20 м від межі земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці, покладається на власників або користувачів земельних ділянок.

Яка відповідальність за порушення Правил благоустрою?

Особи винні у порушенні державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів притягуються до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 1360 грн.).