Фото без опису

Мати власне житло – це мрія багатьох людей, однак придбати її оплативши повністю всю суму може собі дозволити далеко не кожен. Тож доводиться шукати альтернативні варіанти для розстрочення цих виплат, один з них – це оренда житла з правом викупу. Про особливості  укладання договору оренди житла з правом викупу розповідають спеціалісти  безоплатної правової допомоги.

Що таке оренда житла з правом викупу?

Відповідно до ч.2 ст. 810-1 Цивільного кодексу України, за договором оренди житла з викупом одна сторона – підприємство-орендодавець передає другій стороні – фізичній особі житло за плату на довготривалий строк, після закінчення якого або достроково, за умови повної сплати орендних платежів, житло переходить у власність орендаря.    Якщо простими словами, то це оренда житла на довготривалий строк, але відмінність від звичайної оренди – це те, що щомісячна плата зараховується в загальну вартість житла. Тобто людина проживає в квартирі одразу після підписання договору, а в кінці терміну після оплати залишкової вартості може оформити право власності на нерухомість. Варто відзначити, що орендодавцем в даному випадку може бути лише юридична особа і максимальний строк, на який може бути оформлений подібний договір – 30 років.

Важливо!   Оренда житла з правом викупу засвідчується тільки укладеним письмовим договором. При цьому об’єктом  оренди  може  бути  квартира  або  її   частина, житловий  будинок  або його частина,  що призначаються та придатні для постійного проживання в них.

Які ж особливості має договір оренди житла з правом викупу

 Частиною 5 ст. 810-1 Цивільного кодексу України передбачено, що істотними умовами договору оренди житла з викупом є:

  • найменування сторін;
  • характеристики житла, щодо якого встановлюються відносини оренди з викупом;
  • строк, на який укладається договір;
  • розміри, порядок формування, спосіб, форма і строки внесення орендних платежів та умови їх перегляду;
  • умови дострокового розірвання договору;

       -     порядок повернення коштів у разі дострокового розірвання або припинення договору;

        -    права та зобов’язання сторін;

       -    відповідальність сторін.

Розірвання договору оренди житла з правом викупу.

    Розірвання договору оренди житла за правом викупу провадиться у двох порядках: добровільному та судовому.    При добровільному порядку, повернення сплачених коштів щодо вартості житла здійснюються відповідно до умов договору (пункт 11 Порядку оренди житла з викупом).

При судовому порядку, договір може бути розірваний за позовом однієї із сторін за невиконання умов договору. У цьому разі повернення коштів здійснюється відповідно до рішення суду (пункт 11 Порядку оренди житла з викупом).

У разі розірвання договору оренди орендар та інші особи, які проживають разом з ним, підлягають виселенню з житла без надання їм іншого житлового приміщення (пункт 11 Порядку оренди житла з викупом).

 Як перевірити підприємство-орендодавця?

Для того, щоб захистити себе від недобросовісного підприємства-орендодавця та не втратити свої гроші та житло, особа-орендар може вимагати ознайомитися з правовстановчими документами підприємства.

Також, підприємство можна перевірити через Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, через безкоштовний запит, знаючи код ЄДРПОУ або назву підприємства.

Перевірити на добросовісність підприємство можна також через вебсайт «Судова влада України», пересвідчившись у наявності або відсутності відповідних судових проваджень та рішень суду.

Крім цього, так як договір оренди житла з викупом підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню (ч.2 ст. 811 Цивільного кодексу України), перед укладанням та підписанням угоди нотаріус обов’язково має перевірити усі дані через відповідні реєстри для того, щоб угода була законною.