Фото без опису

З-поміж питань, з якими клієнти звертаються до юристів центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, останнім часом побільшало тих, що стосуються онлайн-кредитів. Це неважко пояснити: коли кошти потрібні негайно, людина в паніці обирає швидкий кредит онлайн, адже, щоб його отримати, не потрібно нікуди йти, брати довідку про дохід. А відтак потерпає від наслідків онлайн-кредитування – непомірно високих відсотків, пені, штрафів, брутальності колекторів.

Частіше жертвами стають люди віком від 18 до 25 років, яким не всі банки охоче видають кредити, офіційно не працевлаштовані або безробітні особи. Та буває, що колекторське насилля доводиться терпіти людям, які навіть не знають, що на них оформлено кредит, або ж родичам, сусідам чи просто знайомим осіб, які скористалися послугою онлайн-кредитування.

Детально про такі випадки і способи захистити себе при цьому розповідають юристи  з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Коли можна стати жертвою онлайн-кредиторів?

Наприклад, якщо на вас було оформлено кредит за викраденими або підробленими документами. Тому завжди пильнуйте за своїм паспортом. Не давайте особисті документи (їх копії) в руки стороннім особам. Не розголошуйте свої персональні дані (серію паспорта, його номер, ідентифікаційний код, номер карткового рахунка), особливо в мережі Інтернет. Не викладайте копії документів у мережу.

Стикнутися з колекторами можна і тоді, коли особа, яка оформляла кредит вказала вас як поручителя, або ж ви самі взяли онлайн-кредит чи споживчий кредит в банку.

Але найбільш розповсюджена ситуація, коли ваш борг, який ви вже сплатили або ж сплатили не повністю,  перепродали в іншу фінансову структуру, не повідомивши вас. Саме в цьому випадку зазвичай розпочинається найгірше: якщо раніше з вами спілкувалися ввічливі банківські співробітники, то тепер в гру можуть вступити нахабні колектори, до арсеналу робочих інструментів яких належать нескінченні телефонні дзвінки, погрози, тиск, повідомлення на вайбер, смс-повідомлення та дзвінки до родичів і знайомих.

Ще один можливий сценарій: до вас звертається нова компанія і представляється новим кредитором, навіть показує копії якихось договорів, в яких вказано ваш ідентифікаційний номер і номер договору. Ви справно платите їй кредит, а потім з’ясовується, що борг ніхто не продавав і банк все ще чекає, коли ви повернете кошти з пенею, відсотками і штрафом.

Часто банки підписують договори про переуступку права вимоги, щоб позбутися проблемного кредиту. Вони прагнуть «продати» прострочену заборгованість і отримати гроші вже зараз. Це вигідніше, ніж йти до суду й мати мороку з примусовим стягненням.

Новий позикодавець має ті ж права, що й попередній. Ваші взаємини регулює той самий кредитний договір, який ви укладали з банком. По суті, переуступка прав вимоги не змінює ваші зобов’язання. Інший кредитор не може підняти процентну ставку, скоротити термін виплат або якось інакше погіршити становище боржника.

Щоб стягнути заборгованість, колекторські компанії роблять виконавчі написи в нотаріусів. Відповідно до статті 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування  від боржника майна нотаріус вчиняє виконавчий напис на документах, що встановлюють заборгованість. Якщо такий напис є, то суд на його підставі без виклику сторони, тобто боржника, проводить судове засідання. При цьому до суду має бути наданий доказ того, що нотаріусу для вчинення виконавчого напису був наданий належно завірений оригінал кредитного договору, а не його копія.

Якщо ви позичальник, то ви може в судовому порядку оспорювати вчинений виконавчий напис нотаріуса. Для цього насамперед слід подати до суду за місцем вашої реєстрації позовну заяву про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а  далі в судовому порядку подавати клопотання про витребування з фінансової компанії оригіналу виконавчого напису та кредитного договору.

Важливо мати на увазі, що для більшості фінансових справ термін позовної давності становить три роки з того моменту, як право було порушене (або сторона дізналася про те, що її право порушене). Іншими словами, банк або колектор можуть подати на вас до суду лише протягом 3-х років з дня останньої дати, на яку повинен був бути погашений кредит