Фото без опису

Купляєте житло вперше, Закон каже, що Ви звільняєтесь від сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості житла, звертаєтесь до нотаріуса, а він вже в свою чергу вимагає оплату збору за принципом «плати – а потім розбирайся». Що робити? Платити чи не платити? (Така колізія в законодавстві все ж таки виправлена, але про це пізніше).

В січні 2020 року до Тернопільського місцевого центру звернулись двоє осіб з числа дітей-сиріт. Державною програмою було виділено кошти для компенсації на купівлю житла для дітей-сиріт. Життя наших героїв склалось не найкращим чином, вони залишились без батьківського піклування та без даху над головою.

При купівлі такого житла вони звернулись до нотаріуса для оформлення договору купівлі-продажу та стикнулись з правовою колізією, оскільки купляючи житло вперше кожен з них все ж таки заплатив з власної кишені (державна програма не виділяє коштів на сплату податків та зборів) 4 500 грн та 3 400 грн відповідно.

Справою про повернення надміру сплачених грошових коштів зайнялась працівниця Підволочиського бюро правової допомоги Андріана Левак.

Колізія у законодавстві та відсутність прописаного механізму для визначення чи є дана покупка житла першою стала підставою для звернення спочатку до Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів (пенсійного збору), а в подальшому до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом.

Як зазначила спеціаліст – «Саме ці двоє людей будучи дітьми позбавленими батьківського піклування перебували на квартирному обліку у місцевій раді, маючи всі підтверджуючі документи, але тільки в судовому порядку ми змогли довести, що житло вони придбавають вперше». Рішеннями суду зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати Подання до Управління Державної казначейської служби України у Підволочиському районі про повернення 4 500 грн та 3 400 грн відповідно кожному заявнику.

А зараз до хороших новин, 23 вересня 2020 року Кабінет міністрів України визначив порядок звільнення від сплати пенсійного збору громадян, які купують житло вперше або перебувають у черзі на отримання житла фактично усунувши існуючий правовий конфлікт. Від 26 вересня 2020 року збір не платить той, хто купує житло вперше. Це підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло, а також відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Ці відомості мають підтвердити відсутність зареєстрованих за покупцем прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації. В якості документу, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, приймаються довідки з місць проживання людини після 1992 року.

Закон діє й для тих, хто перебуває у черзі на одержання житла (підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення відповідного «квартирного» обліку). Отже, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна нарешті можна здійснювати без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

На жаль, закон зворотної сили не має, тому всі хто вже сплатив такий збір, зможуть повернути кошти тільки через суд.

 

Довідково: ознайомитись з рішенням суду можна тут: