На позачерговому засіданні 13 квітня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та а або пошкодження об'єктів рослинного світу» (№2339).

 Законом передбачається удосконалити порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки й захистити право громадян на безпечне повітря та навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це.

 Випалювання листя чи трави не лише забруднює довкілля, а й впливає на родючість ґрунтів. Сьогодні проблема набула серйозних масштабів. До гасіння таких пожеж залучають тисячі рятувальників і сотні одиниць техніки. Це величезні витрати для бюджету, недоречні в період коли вся країна бореться з поширенням пандемії та намагається на всьому заощаджувати.

 

Адміністративні штрафи:

 

– за випалювання сухої трави можуть становити до 6120 гривень для звичайних громадян і до 21 420 гривень для посадових осіб;

– за знищення рослинності заповідного фонду — штраф 12 240 гривень для звичайних громадян та 30 600 гривень для посадових осіб.

 

Кримінальна відповідальність:

 

– за знищення чи пошкодження об'єктів рослинного світу вогнем — штраф до 153 тисяч гривень чи обмеження волі терміном від 2 до 5 років, або ж позбавлення волі на той самий термін;

– за забруднення атмосферного повітря — штраф до 61 200 гривень чи обмеження волі терміном до 3 років із позбавленням права обіймати певні посади або ж займатися певною діяльністю на той самий термін чи без цього.

 

 

За даними ДСНС, від початку року пожежі знищили майже 18 тисяч гектарів екосистем. Пожежники закликають не палити суху траву, бо якщо ситуація зі загоряннями не зміниться — до кінця року вигорить вся країна.

 

Докладніше — https://bit.ly/2yOma3h

 

Фото без опису