Фото без опису

12 травня – Міжнародний день здоровя рослин

 

Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) оголосила 12 травня  Міжнародним днем здоров’я рослин. Цього року спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин відзначатиме День здоров’я рослин під гаслом «Здоров’я рослин для збереження довкілля». Заходи, які проводяться у цей день, спрямовані на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблеми збереження здоровя рослин.  Адже охорона здоров’я рослин є невід’ємною складовою ліквідації голоду, зниження рівня бідності, охорони навколишнього природного середовища та економічного розвитку.

Рослини, як люди і тварини, теж можуть хворіти. Вони можуть страждати від захворювань, спричинених вірусами, бактеріями, грибками. На рослини нападають шкідники, великі і малі, такі як комахи, кліщі, а також нематоди. Рослини  - це джерело повітря, яким ми дихаємо, їжа, яку ми споживаємо, але ми не замислюємося про те, що треба дбати про їхнє здоровя. Здоров’я рослин опиняється у все більшій небезпеці. Міжнародні подорожі і торгівля за останні роки збільшилася в обсязі і дозволяють шкідникам і хворобам швидко поширюватися по світу, завдаючи величезної шкоди довкіллю. Коли ми перевозимо рослини між різними частинами світу,  можемо ненароком занести нові види шкідників та хвороби у нашу країну. Поява таких шкідливих організмів може завдати серйозної шкоди для сільського та лісового господарства. Крім того шкідники і самі поширються на інші території у пошуках свого харчування.  Яскравим прикладом цього була поява на європейському континенті - фітофторозу картоплі, виноградної філоксери, колорадського жука.

Утримуючись від перевезення рослин, насіння, фруктів, овочів та квітів під час міжнародних подорожей, ми допомагаємо захистити нашу мальовничу природу від небезпечних шкідників та хвороб рослин. Отже, під час подорожі уникайте привезення додому рослин або інших рослинних продуктів, адже шкідники рослин або хвороби можуть ховатися на них.

Здоровя рослини є важливим у нашому житті, тому що:

  1. Наша їжа на 80% складається з рослин, вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Але, водночас, рослинам постійно загрожують шкідники та хвороби — щорічно через них гине до 40% продовольчих культур у всьому світі.
  2. Підвищення температури на планеті означає, що більше шкідників рослин з’являється в тих місцях, де їх раніше не бачили.
  3. Кількість корисних комах за останні 25 – 30 років знизилася на 80 %, а вони так важливі для здоров’я рослин (запилення, боротьби з шкідниками, здоров’я ґрунтів, переробки поживних речовин).
  4. Найбільші рої сарани можуть з’їдати близько 100 000 тон рослин на день, натомість такою кількістю їжі можна прогодувати десятки тисяч людей протягом року.

Отже, гаслом 12 травня 2023 року є  - «Здоров’я рослин для збереження довкілля». Пам’ятаємо про здоров’я рослин.