Фото без опису

Актуальні зміни у пенсійному законодавстві: механізм призначення пенсій на окупованій території

15 квітня 2023 року набрали чинності зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсій особам, які  проживають на окупованій території або території, де ведуться бойові дії.

Відтепер, згідно п.14-6.2 прикінцевих положень цього закону, до осіб, які проживають або проживали на території, на якій ведуться чи велися бойові дії, або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, не розповсюджується норма закону, відповідно до якої пенсіонер має звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії протягом трьох місяців з дня настання права на пенсійне забезпечення. Це положення діє у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування та за умови, якщо строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року.

Відповідні зміни запроваджені в зв’язку з тим, що органи Пенсійного фонду України не здатні здійснювати свої повноваження на тимчасово окупованих територіях, а через веб-портал електронних послуг ПФУ подати заяву та підтверджуючі документи немає можливості у зв’язку із відсутністю на окупованих територіях інтернет-зв’язку та українського мобільного зв’язку.

Отже, згідно змін до пенсійного законодавства, пенсія призначається:

 • за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
 • по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
 • у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
 • за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Законом передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію.

Слід нагадати, що раніше були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення родичам зниклого безвісті пенсій по втраті годувальника.

Тобто, якщо людина зникла безвісти, у членів її сім’ї через місяць після внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань виникає право на отримання пенсії.

Виплати призначаються:

 • дітям до 18 років;
 • дітям від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою, до його закінчення;
 • дітям-сиротам — до 23 років незалежно від факту навчання;
 • чоловіку або дружині, батькам такої людини, якщо вони є людьми з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
 • чоловіку або дружині, а в разі їх відсутності – одному з батьків, брату або сестрі, дідусеві чи бабусі годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
 • батькам і чоловіку або дружині людини, зниклої безвісти, які не були на її утриманні. Вони мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення втратили джерело засобів до існування.

При цьому, для осіб, яким призначена пенсія по втраті годувальника, передбачені наступні пільги:

 • путівки до санаторно-курортних закладів з оплатою 50% вартості;
 • п’ятдесят відсотків знижки на оплату квартири та плату за комунальні послуги;
 • право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту в межах району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення й автобусами приміських маршрутів.

Окрім цього, члени сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевого самоврядування у будівництві, а також право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке займають у будинках державного житлового фонду, та позачергове право на поліпшення житлових умов.