Фото без опису

Тимчасове влаштування дитини, яка під час війни залишилася без батьківського піклування

Війна в Україні призводить до багатьох трагічних наслідків. Серед найбільш болючих –осиротіння та розлучення з батьками дітей.

Так, чимало маленьких українців опинилося в обставинах, коли батьки загинули, перебувають на окупованій території, у полоні, у лікарні, або їх доля невідома. Проте, незважаючи на жодні умови, діти мають отримувати належну турботу і захист.

Оскільки, процедура всиновлення або встановлення опіки є складною та довготривалою, Кабінет міністрів України вніс зміни до деяких постанов, щоб спростити процедуру влаштування у родини дітей, які опинилася без батьків у воєнний час.

Отож, відповідно до прийнятої Постанови Кабінету міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей на період надзвичайного або воєнного стану» від 22 березня 2022 року, родичі або інші близькі люди (сусіди, знайомі) можуть тимчасово, у воєнний період, прихистити таку дитину.

Для цього потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини та надати відповідні документи.

До їх переліку входять:  заява;  копія паспорта громадянина України; документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною;  довідка від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку; акт обстеження умов проживання особи;  згода дитини (якщо вона може висловити свою думку) у вигляді її письмової заяви, написаної власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться відмітка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати;  довідка про наявність чи відсутність судимості (можна згенерувати через портал «Дія»).

У випадку позитивного рішення, служба у справах дітей видає наказ про тимчасове влаштування дитини, який і є підставою для тимчасового перебування її в сім’ї родичів або інших осіб, з якими у неї склалися близькі стосунки, а також дає право представляти інтереси дитини перед третіми особами.

Тимчасове влаштування підкинутої чи знайденої дитини, дитини з ознаками насильства або жорстокого поводження, а також дитини, розлученої із сім’єю, проводиться після надання їй необхідної медичної допомоги, завершення медичного обстеження чи лікування.