Фото без опису

Що робити родичам військовослужбовця, який зник безвісти

чи потрапив у полон

Триває війна України за свою незалежність. Українські воїни потрапляють у полон, деякі вважаються зниклими безвісти. Фахівці системи безоплатної правової допомоги  зібрали інформацію для близьких зниклих або полонених військовослужбовців про те, що робити і куди звертатися, щоб відшукати їх.

Згідно зі статтею 70 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року кожному військовополоненому відразу після взяття в полон або не пізніше, ніж через тиждень після прибуття до табору, навіть якщо це транзитний табір, а також у випадку хвороби або переведення до госпіталю чи до іншого табору, мають надати можливість надіслати безпосередньо своїй родині, з одного боку, а з іншого ? до Центрального агентства у справах військовополонених, зазначеного в статті 123, поштову картку, написану, якщо це можливо, за зразком, наведеним у додатку до цієї Конвенції, з інформацією про взяття в полон, про стан свого здоров’я та поштову адресу. Такі картки надсилають якомога швидше, їхнє відправлення не можна затримувати під будь-яким приводом. Але ці норми міжнародного законодавства виконуються не завжди.

Організації та установи, що займаються пошуком зниклих безвісті і обміном військовополонених

Національне інформаційне бюро.  Для звернень щодо військовополонених або військових, місцезнаходження яких невідоме, : гаряча лінія цілодобово ? 1648; +38 044 287 81 65 (дзвінки з-за кордону); електронна пошта: [email protected].

 Кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247 ? з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00; 095 896 0421 ? у вихідні через Viber та Telegram; 099 792 0126 ? телефон Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; електронна пошта для звернень: [email protected].

    Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста: телефони: +41 22 730 3600 або +380 800 300 155; електронна пошта: [email protected].

    Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України: телефони: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 (цілодобово); електронна пошта: [email protected].

    Гаряча лінія Міністерства внутрішніх справ України для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. Тут можна залишити інформацію про своїх рідних, отримати психологічну допомогу та роз’яснення щодо прав родичів військовослужбовців: телефон: +38 089 420 18 66.

Подати заяву до Національної поліції України

Обов’язково потрібно подати заяву щодо безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон до територіального підрозділу Національної поліції України.

У заяві зазначається максимально відома інформація про обставини зникнення та відомості про зниклу (викрадену, полонену) людину.

 

За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон органом досудового розслідування розпочинається кримінальне провадження.

У разі потреби разом із наданням заяви про вказаний факт здається біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння. Зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої особи (для цього необхідно мати при собі паспорт та свідоцтво про народження дитини).

Звернутися до прокуратури

Звернутися до місцевого підрозділу спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері із заявою про розшук військовополоненого.

Звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Звернутися на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, де збирається вся доступна інформацію про зниклих і загиблих осіб від різних органів та служб.

Знайти адресу та телефон громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у відповідній області можна за посиланням: https://ombudsman.gov.ua та/або зателефонувати на цілодобову гарячу лінію: 0800 50 17 20. Адреса: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8. Електронна пошта: [email protected].

Щоденник пошуків

Бажано з першого дня пошуків розпочати вести щоденник, у якому записувати всю важливу інформацію:

-  на першому аркуші викласти усю наявну інформацію про близьку людину, яка опинилася у полоні (прізвище, ім’я, по батькові; дата народження; номер телефону; інформація з документів: звання, посада тощо);

- записувати інформацію про всі дії, що вчинялися для пошуку особи, яка зникла безвісті або потрапила у полон: прізвища, власні імена та контактні дані осіб, з якими здійснювалася комунікація; час та дата телефонних розмов; подання звернень з вказівкою на час, дату та виконавців, відповідальних за їх розгляд; короткий зміст відповідей на такі звернення.

Де шукати самостійно

Моніторити ворожі Telegram-канали, соціальні мережі, на яких окупанти публікують фото або відео з полоненими.

Правило безпеки: не варто вказувати у соціальних мережах та Telegram-каналах особисті дані полоненого: прізвище, ім’я, по батькові, посаду, звання, номер частини, оскільки потрібно бути готовими, що можуть писати або дзвонити шахраї з метою отримання грошового зиску. Пам’ятайте, обміном займаються лише органи державної влади та відповідальні установи чи організації.

Що ще зробити Звернутися до військової частини із заявою про переоформлення виплати грошового забезпечення військовослужбовця, який потрапив до полону або зник безвісті відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884.

Якщо військова частина не реагує на звернення щодо пошуку, звільнення з полону військовослужбовців

У випадку, якщо військова частина не реагує на звернення щодо пошуку, звільнення з полону військовослужбовців, необхідно звернутися до Міністерства оборони України ([email protected]), на Урядову гарячу лінію 1545 або до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ([email protected]).

Пам’ятайте, що доля близької вам людини багато у чому залежить від вашої активності та послідовності дій.

Система БПД допомагає

Система БПД надає правову інформацію, консультації, роз’яснення з правових питань та допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру.

Як отримати правову допомогу: зателефонувавши на Єдиний телефонний номер (контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги): 0-800-213-103;

  Telegram: http://legalaid.gov.ua/telegram.html;

  Viber: http://legalaid.gov.ua/viber.html;

  через кабінет клієнта на сайті системи надання безоплатної правової допомоги: https://cabinet.legalaid.gov.ua/.