Фото без опису

Продаж особистих та вживаних речей: хобі чи бізнес? Де проходить межа для податків

Чи потрібно сплачувати податок, якщо продали старий светр або міксер на онлайн-платформі? Відповідь залежить не лише від самого факту продажу, а від того, як часто та з якою метою буде відбуватися реалізація товару.

Податковий кодекс України не містить терміну «вживані товари», але визначає, що продаж товарів – це будь-яка передача права власності за винагороду (чи навіть без неї), відповідно до договорів купівлі-продажу, обміну тощо. До товарів належать як матеріальні, так і нематеріальні активи, включаючи землю та цінні папери.

Згідно з Господарським кодексом, господарська (а особливо підприємницька) діяльність – це систематична діяльність, спрямована на отримання прибутку. Якщо фізична особа не просто час від часу позбувається непотрібних речей, а регулярно продає товари, її діяльність може бути визнана підприємництвом.

Продаж індивідуального, особистого, вживаного майна – не цікавить податкові органи, і не є підставою для штрафів. Лише систематичний та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності.

У такому випадку потрібно офіційно зареєструватися як суб’єкт господарювання, сплачувати податки, подавати декларацію та використовувати зареєстровані РРО/ПРРО.

Доходи, отримані від осіб, які не є податковими агентами, зокрема під час приватних угод, слід декларувати самостійно. Декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податок сплачується до 1 серпня.

Важливо. Отож, якщо іноді здійснюється продаж особистих речей – податків не буде. Але системна торгівля заради прибутку – вже бізнес, і його треба легалізувати.

 

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області