Фото без опису

Фізособа здає в оренду особисте майно: чи необхідно реєструватись ФОП

Варто пам’ятати. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Це передбачено ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України.

Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до п. 170.1 ст. 170 розд. IV Податкового кодексу України.

Якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець.

Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем.

Такий платник за результатами звітного податкового року зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларувати суму отриманого доходу та визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору.

 

Довідково. Більше інформації про особливості декларування доходів – у банері «Деклараційна кампанія 2025» (https://tr.tax.gov.ua/deklaratsiyna-kampaniya-2025/informatsiyni-povidomlennya/).

 

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області