Як задекларувати минулорічні доходи – під час «гарячої лінії»
Як задекларувати минулорічні доходи – під час «гарячої лінії»
Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» стосовно декларування громадянами доходів, отриманих впродовж 2024 року. На запитання додзвонювачів відповідав начальник відділу адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб, розгляду звернень платників податків управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Сергій Беркутов.
Посадовець поінформував додзвонювачів про перелік доходів громадян, які підлягають обов’язковому декларуванню, та звернув увагу, що кампанія декларування доходів, отриманих протягом 2024 року, триватиме до 1 травня 2025 року. Також наголосив, що суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначені в декларації, необхідно сплатити до 1 серпня цього року.
Під час годинного спілкування запитували про оподаткування спадщини, цікавились, як буде оподатковуватись військовим збором дохід, який задекларовано громадянами у декларації про майновий стан і доходи.
Посадовець відповів, що оподаткування спадщини залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця. Зокрема, згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ, зокрема членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 відсотків). За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Тож фізичні особи-резиденти, які отримують спадщину (подарунок) від фізичної особи-резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. від вартості будь-якої спадщини чи подарунку.
Сергій Беркутов роз’яснив, що річне податкове зобов’язання з військового збору з оподатковуваних доходів платника податку, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань, щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5 відсотка (крім доходів від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна).
Ставка військового збору в розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань, щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.
Додзвонювачі «гарячої лінії» також цікавились, як оподатковується іноземний дохід, як правильно заповнити та подати декларацію в Електронному кабінеті, які терміни звітування та сплати податку. Платники дізнались, що для подання декларації можна скористатися мобільним застосунком «Моя податкова», а для роботи з цими сервісами необхідно мати електронний ключ, який кожен бажаючий може отримати у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області