Фото без опису

Сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб на Тернопільщині

Вже більше двох років триває повномасштабне вторгнення. Значна частина наших громадян через війну втратила свої домівки, роботу та була змушена переїхати на більш безпечні території.

Державна служба зайнятості пропонує ряд сервісів та послуг, спрямованих на сприяння у працевлаштуванні переселенців. Без реєстрації в центрі зайнятості можна отримати послуги:  інформаційні, консультаційні, підбір роботи, профорієнтація, ваучер на оплату навчання тощо.

Забезпечення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) роботою, можливістю здобуття нової професії чи  започаткування власної справи стало одним із пріоритетних завдань Державної служби зайнятості.

Як же вирішує служба зайнятості ці завдання?  

По-перше – це системна співпраця та фінансова підтримка роботодавців, які беруть на роботу внутрішньо переміщених людей. Наразі діють дві програми надання компенсацій роботодавцям:

  1. за працевлаштування БЕЗРОБІТНИХ ВПО.

ЇЇ виплачують не більше 6-ти місяців упродовж року у розмірі - до 16 тис. грн щомісяця за кожного ВПО, працевлаштованого не менше ніж на 12 місяців. З січня 2023 по березень 2024 року на Тернопільщині такою компенсацією скористалися 16 роботодавців, які працевлаштували 16 ВПО.

  1. за працевлаштування ВПО під час дії воєнного стану.

Розмір - 8 тис. грн щомісяця. Виплачується:

- 3 місяці - за кожного працевлаштованого переселенця.

- 6 місяців – за працевлаштування ВПО, які мають інвалідність.

З січня 2023 по березень 2024 року за цією програмою служба зайнятості Тернопільщини вже допомогла 241 ВПО знайти роботу на нових місцях, а 166 роботодавцям отримати фінансову підтримку.

По-друге:  послуги з пошуку роботи та працевлаштування. Особи, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати її самостійний  пошук на Єдиному порталі вакансій. Проте, звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування, оскільки фахівці служби зайнятості:

- здійснюють підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, у т.ч. - з організацією професійної підготовки безробітних на майбутніх робочих місцях.

- індивідуальний підбір вакансій для кожної людини з урахуванням отриманої освіти, професійного досвіду та побажань до майбутнього робочого місця.

По-третє: організація професійного навчання. Ринок праці постійно змінюється, тому часто виникає необхідність набуття нових сучасних знань та навичок. Служба зайнятості здійснює навчання безробітних в закладах освіти, зокрема, в потужній системі власних центрів професійно-технічної освіти за 95 робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами. Для безробітних таке навчання безоплатне, за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Після успішного завершення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Опанувати нову професію можна на замовлення роботодавця або для самозайнятості, тобто коли людина планує стати підприємцем.

По-четверте: можливість отримання ваучера на навчання. Це документ, що дає змогу безоплатно здобути вищу освіту, здобути освіту на вищому освітньому рівні, підвищити кваліфікацію або отримати нову професію за затвердженим Мінекономіки переліком зі 124 професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати  10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на сьогодні це більше 30 тис. грн). Така можливість надається ВПО, які не зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні, мають  професійно-технічну чи вищу освіту. Подати заявку на отримання ваучера можна в паперовому або електронному вигляді.

По-п’яте: надання грантів на започаткування або розвиток вже діючого бізнесу. Грантовий проєкт «Власна справа» дає можливість отримати від 50 до 250 тис. грн на втілення своєї підприємницької мрії.

На ще одну грантову програму «Грант для ветеранів та їх подружжя» можуть подаватися переселенці зі статусом учасника бойових дій або їх подружжя. Вона передбачає три варіанти надання грантів на суми, які не можуть перевищувати 250 тисяч гривень, 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень відповідно.  

Зауважимо, що повернення отриманих коштів здійснюється протягом трьох років реалізації проєкту через сплату податків і зборів, передусім за працевлаштованих на нові робочі місця працівників.

Головною умовою отримання грантів є створення нових робочих місць. Подання заявок разом з бізнес-планом відбувається виключно через Портал Дія.

По-шосте. Набуття статусу зареєстрованого безробітного. 

Реєстрація безробітних у службі зайнятості може відбуватися у такі способи:

  • особисто, під час відвідування центру зайнятості;
  • через портал або мобільний застосунок Дія;

Допомога по безробіттю призначається індивідуально для кожної людини з першого дня надання відповідного статусу.

Під час воєнного стану:

- тривалість допомоги по безробіттю - до 90 календарних днів. Особам передпенсійного віку (за рік до настання права на пенсію) - до 360 календарних днів.

- розмір допомоги по безробіттю - не більше мінімальної заробітної плати, з 01.04.2024 – це 8 тис. грн.

Внутрішньо переміщена особа, в якої не розірвані трудові відносини, яка має бажання отримати статус зареєстрованого безробітного, має право припинити трудовий договір в односторонньому порядку шляхом подання відповідної заяви на ім'я роботодавця до центру зайнятості. Датою припинення трудових відносин вважатиметься дата, наступна за датою подання такої заяви.

За більш детальною інформацією зверніться у місцевий підрозділ Тернопільського обласного центру зайнятості, в Telegram: @DCZ19_Ternopil (https://t.me/DCZ19_Ternopil) чи на «гарячу» лінію у Тернопільському ОЦЗ за тел. 0635765756.