Доплати до пенсії жертвам нацистських переслідувань
Доплати до пенсії жертвам нацистських переслідувань
У 2000 році Верховна рада України ухвалила Закон України від 23 березня 2000 року № 1584-ІІІ «Про жертви нацистських переслідувань» (далі — Закон 1584). Відповідно до нього жертвами нацистських переслідувань вважаються:
- колишні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання та місць примусових робіт у роки Другої світової війни;
- особи, які були насильно вивезені з території колишнього СРСР на примусові роботи на територію Німеччини або її союзників, або на території окупованих ними інших держав;
- діти, які народилися в місцях примусового тримання їхніх батьків та в місцях відбування батькам примусових робіт;
- діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, яких у зв’язку з патріотичною діяльністю їхніх батьків було піддано репресіям, фізичним розправам, гонінням.
До жертв нацистських переслідувань належать також особи, яких у роки Другої світової війни насильно вивезли з території держав, що після 1944 року увійшли до складу колишнього СРСР. Окрім цього, також особи, які після звільнення з концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання та місць примусових робіт були переселені на територію України.
Особи, які мають відповідний статус, отримують від держави низку пільг, зокрема, право на надбавку до пенсії. Розмір надбавки встановлюється у відсотках від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який з 1 липня 2022 року становить 2 027 гривень.
Таким чином, особи, які вважаються жертвами нацистських переслідувань, мають право на доплату до пенсії:
- неповнолітні ув’язнені з інвалідністю І групи — 50% (1013,50 грн);
- неповнолітні ув’язнені з інвалідністю ІІ групи — 40% (810,80 грн);
- неповнолітні ув’язнені з інвалідністю ІІІ групи — 30% (608,10 грн);
- колишні в’язні концтаборів та інших місць насильницького ув’язнення — 15% (304,05 грн);
- колишні в’язні концтаборів та інших місць насильницького ув’язнення, нагороджені медаллю — 20% (405,40 грн);
- подружжя померлих жертв нацистських переслідувань — 10% (202,70 грн);
- подружжя померлих осіб з інвалідністю з-поміж в’язнів — 25% (506,75 грн).
Є ситуації, коли особа може одночасно мати право на надбавку за Законом 1584 і за Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Однак дві надбавки до пенсії не можуть бут призначенні особі, тому потрібно вибрати одну, найбільш вигідну. Для отримання надбавки необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду, пред’явити посвідчення жертви нацистських переслідувань і написати заяву на перерахунок пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області
20.10.2022