Фото без опису

 

Чимала кількість пенсіонерів часто ставлять перед собою запитання пов’язані із розміром їх пенсії, зокрема, чому під час проведення перерахунків у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати розмір пенсії збільшується на певну суму або взагалі не збільшується.

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом 1058, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 28 Закону 1058 (окрімпенсіонерів, які працюють (здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування)).

Довідка. З 01 грудня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зріс на 80 грн (з 1 854 до 1 934 грн), розмір мінімальної заробітної плати — на 500 грн (з 6 000 до 6 500 грн).

Відповідно з грудня 2021 року було збільшено розміри пенсій, котрі були встановлені на рівні мінімальної пенсії за віком.

Якщо до складу пенсії входять підвищення, надбавки, доплати, розмір яких визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсії перераховуються в кожному випадку індивідуально.

Також перерахунку, відповідно до зростання прожиткового мінімуму, підлягають:

- доплата за понаднормовий стаж, передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для непрацюючих пенсіонерів);

- надбавка до пенсії за особливі заслуги згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

- доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- щомісячна державна адресна допомога особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій.

У разі збільшення мінімальної заробітної плати в Україні проводиться перерахунок пенсійних виплат непрацюючих пенсіонерів, які мають 65 років і більше. Такий перерахунок проводиться за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, у жінок — 30 років страхового стажу.

Слід зазначити, що перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Однак, згідно  Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії осіб визначається індивідуально, залежно від набутого страхового стажу, одержаного заробітку, з якого сплачувались страхові внески, часу виходу на пенсію, а також права на підвищення та надбавки.

Тривалість страхового стажу і величина заробітної плати визначається відповідними коефіцієнтами коефіцієнт страхового стажу та заробітку.

Так, відповідно до статті  27 Закону 1058 розмір пенсії за віком визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу застрахованої особи на осучаснений заробіток для обчислення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як добуток середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески (за три календарні роки, що передують рокові звернення за призначенням пенсії) на коефіцієнт заробітної плати особи.

Відповідно розмір підвищення в результаті перерахунку пенсій у зв’язку із зміною величини прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та мінімальної заробітної плати також розраховується індивідуально, з урахуванням вищезазначених показників.

 

Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області