Фото без опису

 

 

Нещодавно сталися масштабні лісові пожежі в курортних країнах. Від вогню  потерпали Туреччина, Греція, Італія, Албанія. Подекуди подібні надзвичайні ситуації трапляються й в Україні. Як убезпечитися від руйнівної дії вогню.

 Яка відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісі?

Упродовж пожежонебезпечного періоду, який триває з моменту сходження снігового покриву навесні та до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву − громадянам, підприємствам, установам, організаціям, зокрема забороняється:

  • розведення багать у лісі;
  • заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
  • відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека);
  • палити, кидати у лісі, на сільськогосподарських угіддях, торфовищах непогашені сірники, недопалки;
  • випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь;
  • залишати під час будівництва доріг, газопроводів, мереж електропередачі, зв’язку, радіофікації, інших комунікацій та об’єктів деревні залишки і горючі матеріали;
  • звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

За порушення вимог пожежної безпеки передбачена адміністративна відповідальність

 За порушення вимог пожежної безпеки в лісах –  штраф для громадян  від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1530 до 4590 грн.); для посадових осіб – від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4590 до 15300 грн.).

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, до громадян може застосовуватися адміністративне стягнення у вигляді штрафу від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4590 до 15300 грн.) на посадових осіб – від 630 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 10710 до 30600 грн.).

 За самовільне випалювання рослинності або її залишків, а саме: стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України), − передбачено накладення штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 до 6120 грн.) і на посадових осіб − від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 до 21420 грн.).

За ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, до винних осіб може застосовуватися адміністративне стягнення у вигляді штрафу: на громадян – від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 6120 до 12240 грн.) на посадових осіб − від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 21420 до 30600 грн.).

Окрім того, передбачена й кримінальна відповідальність  за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом караються штрафом від 5400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (91800 грн.) до 9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153000 грн.) або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк.

 Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Отже, не порушуйте закон та дотримуйтесь правил пожежної безпеки.

  • Не кидайте непогашені сірники або цигарки.
  • Перш ніж розпалити багаття, розчистіть місце під нього від сухої трави у радіусі 1- го метра.
  • Не залишайте непогашеного вогнища. Залийте його водою.
  • Не відходьте від нього доти, доки йде дим або пара.
  • Якщо ви помітили пожежу, що починається, намагайтеся загасити її самі підручними засобами. Іноді досить просто затоптати полум’я.
  • Якщо пожежа набрала сили і ви не можете погасити її самотужки, терміново зателефонуйте в оперативно-рятувальну службу за номером «101».

Пам’ятайте, що попередити пожежу набагато простіше, ніж її загасити!